Apel z okazji 73 rocznicy wyzwolenia Kołobrzegu

16 marca 2018 roku odbył się uroczysty apel upamiętniający bitwę o Kołobrzeg i zaślubiny
z morzem. Apel został przygotowany przez uczniów klas: 3 A2, 3 B, 3 C i 2A pod kierownictwem p. Marii Pietrzyckiej, p. Małgorzaty Proszyk i p. Klaudii Sokół. Apel urozmaiciła scenka zaślubin z morzem wzorowana na podobnej uroczystości, która miała miejsce w obecności gen. Józefa Hallera 10 i 11 lutego 1920 roku w Pucku.

4 marca 1945 roku, rozpoczęła się bitwa o Kołobrzeg, jedno z najbardziej krwawych starć
z udziałem Polaków w czasie II wojny światowej. Bilans walk nie był korzystny. Siły 1. Armii Wojska Polskiego użyte w ataku na miasto liczyły ok. 25 tysięcy żołnierzy. Według oficjalnych danych, po stronie polskiej straty zamknęły się od 1155 do 1206 poległych i zaginionych oraz 2500 rannych, a także ok. 420 poległych żołnierzy sowieckich. Polskim żołnierzom nie można natomiast odmówić bohaterstwa i determinacji. Straty niemieckie miały wynieść ok. 5000 zabitych i rannych i ok. 4000 wziętych do niewoli.
Miasto Kołobrzeg poniosło ogromne straty – zabudowa miejska została zniszczona w ok. 95%. Znajdujące się od 1945 roku w Polsce miasto zostało odbudowane, ale nie była to wierna rekonstrukcja – np. część terenu zburzonej Starówki po wojnie zabudowano blokami, nie odbudowano też wielu budynków, np. wspaniałego Pałacu Zdrojowego z kompleksem ogrodów i tężni – w tym miejscu powstał Hotel „Bałtyk”. Dawna „Wenecja Bałtyku” dopiero dziś odzyskuje blask i urok.

Po apelu odbył się dla chętnych uczniów mini-konkurs o historii Kołobrzegu, w którym wzięli udział uczniowie klasy 2 A: Marcin Arciszewski i Gracjan Paziewski. Po zakończonym konkursie p. Klaudia Sokół odczytała wyniki wewnątrzszkolnego konkursu wiedzy o Kołobrzegu, w którym I miejsce zajęła uczennica klasy 2 B Martyna Szczęsna, II miejsce ex aequo uczennica klasy 2 B Klaudia Barańska oraz uczeń klasy 3 C Patryk Olejnik, zaś III miejsce zajęła uczennica klasy 3 A2 Patrycja Kucharzewska. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!