Cybernauci – kompleksowy projekt kształtowania bezpiecznych zachowań w sieci

cybernauci2

Bezpieczeństwo jest jedną z podstawowych potrzeb człowieka. Kiedy jesteśmy bezpieczni, możemy się rozwijać. Tak, jak dbamy o swoje bezpieczeństwo w najbliższym otoczeniu: w domu, w miejscu pracy, na ulicy, tak samo musimy zadbać o bezpieczeństwo w Internecie, który stał się nieodłącznym elementem naszego życia.

Większość z nas korzysta z sieci codziennie, choć spędza w nim różną ilość czasu. Korzystają z niej osoby dorosłe, ale w równej mierze, albo i częściej także dzieci i młodzież. Bezpieczeństwo w sieci dotyczy wszystkich korzystających z niej osób.

Zadbanie o bezpieczeństwo w Internecie jest wspólnym zadaniem całych społeczności szkolnych i właśnie dlatego nasza szkoła w miesiącu maju włączyła się w realizację Projektu „Cybernauci”.

W ramach tego projektu w 31 i 17 maja odbyły się spotkania młodzieży naszej szkoły z Emisariuszem Bezpiecznego Internetu.

W trakcie kilkugodzinnych warsztatów uczniowie wzmocnili swoje kompetencje  zakresie bezpiecznego i odpowiedzialnego korzystania z Internetu. Podczas zajęć odkryli też, jak wiele korzyści, ale i zagrożeń wynika z korzystania z Internetu.

Także nauczyciele i rodzice spotkali się z trenerem, aby poszerzyć swoja wiedzę,  zainspirować się w zakresie pracy z użyciem nowych technologii, poznać miejsca, gdzie mogą szukać nowych informacji. Rodzice dowiedzieli się, w jaki sposób mogą wykorzystać Internet jako narzędzie rozwoju swojego dziecka, jakie korzyści wynikają z jego używania, oraz co robić, aby nie spotkać się z niebezpieczeństwami.

Więcej o projekcie: www.cybernauci.edu.pl.