Cyberprzemoc

We wtorek i środę, 30-31 stycznia, na 2 i 3 godzinie lekcyjnej odbyło się spotkanie uczniów wszystkich klas z przedstawicielem Komendy Powiatowej Policji w Kołobrzegu, sierż. Danielem Kolasińskim. Tematem spotkania była cyberprzemoc. Uczniowie dowiedzieli się m.in. czym jest zjawisko cyberprzemocy oraz jakie konsekwencje prawne ponosi sprawca agresji internetowej.

Cyberprzemoc jest rodzajem przemocy stosowanej przy wykorzystaniu Internetu i środków komunikacji elektronicznej (najczęściej telefonów komórkowych). Stalker (osoba dopuszczająca się stosowania agresji elektronicznej) prześladuje, ośmiesza, obraża, straszy, nęka i poniża daną osobę poprzez podszywanie się pod nią na portalach społecznościowych/blogach/w wiadomościach e-mail lub wszelkiego rodzaju komunikatorach, publikuje oraz rozsyła filmy/zdjęcia/informacje, które mają na celu kogoś ośmieszyć, tworzy obrażające daną osobę strony internetowe/blogi, pisze obraźliwe komentarze na forach/ blogach/portalach społecznościowych.

Stalker czuje się anonimowy, a zatem bezkarny. Pamiętajmy, że jest to tylko złudzenie. Od 6 czerwca 2011 roku w Polsce cyberprzemoc uznawana jest za czyn zabroniony i jako taki według art. 190 Kodeksu karnego podlega karze pozbawienia wolności nawet do 10 lat.