Konferencja w Operze na Zamku w Szczecinie

W poniedziałek uczniowie naszej szkoły mieli okazję wziąć udział w konferencji „UE przyszłością Europy”, zorganizowanej w Operze na Zamku w Szczecinie. Tematem spotkania, którego uczestnikami byli uczniowie z całego Pomorza, były zbliżające się wybory do Parlamentu Europejskiego, a także miejsce Polski w Unii Europejskiej. My z kolei mogliśmy wysłuchać wystąpienia marszałka województwa zachodniopomorskiego, pana Olgierda Geblewicza, który opowiadał młodzieży o oczekiwaniach, emocjach i przekonaniach na temat najbliższych wyborów do Europarlamentu i zmian, które zaszły w Polsce po wstąpieniu do Unii Europejskiej. Po wystąpieniu marszałka nastąpiła główna część konferencji- warsztaty z zaproszonymi gośćmi na temat fake newsów i nienawiści w Sieci. Beata Biel, dziennikarka portalu konkret24.pl, opowiadała o życiu w natłoku informacji i dezinformacji, gdzie co chwilę spada coś nowego, jakaś nowa sensacyjna wiadomość. Przestrzegała, że musimy zwolnić, wolniej przeglądać internet, wolniej przeglądać Facebooka Wyjaśniła także, jak weryfikować informacje w sieci i jakie zagrożenia czyhają na użytkowników internetu. Natomiast Filip Chajzer, znany wszystkim dziennikarz telewizyjny, wyjaśnił, czym jest tzw. hejt w Sieci oraz jak sobie z nim radzić. Przekonywał młodzież, aby próbowała przewektorowywać złe rzeczy, które często wypływają w Internecie, na dobre, jak sam zresztą niejednokrotnie uczynił. Opowiadał o wielkich akcjach charytatywnych, których jest autorem, a które organizował pod wpływem impulsu, jaki niosła za sobą nienawiść w Internecie w jego kierunku.

Mamy nadzieję, że to niezwykle wartościowe spotkanie zapadło głęboko w pamięci naszych gimnazjalistów, a lekcja jaką z niego wynieśli będzie wykorzystywana na co dzień.