Lekcja żywej historii

23.04.2018 roku z inicjatywy dyrektor Gimnazjum nr 2, p. Anny Ceranowskiej-Podbiał zostało zorganizowane spotkanie Sybiraków z uczniami z klas II b, III a1 i III c w ramach lekcji żywej historii.

W spotkaniu uczestniczyli: p. Wanda Przybylska, p. Daniel Lipski – wiceprezes Związku Sybiraków i p. Jerzy Lewicki w mundurze oficera Wojsk Ochrony Pogranicza.

P. Daniel Lipski rozpoczął spotkanie z młodzieżą od krótkiego wprowadzenia i nakreślenia tła historycznego w celu przybliżenia uczniom opowiadanych przeżyć. Z opowieści gości nasi uczniowie dowiedzieli się przede wszystkim kim są Sybiracy i jakie traumatyczne wydarzenia ich spotkały, np. p. Wanda Przybylska jako córka zamordowanego policjanta w podkijowskiej Bykowni, ze względu na zmowę milczenia ówczesnych władz sowieckich, przez ponad 70 lat poszukiwała miejsca pochówku swojego ojca, z kolei p. Jerzemu Lewickiemu na Syberii zmarła matka, razem z bratem próbował stamtąd uciec, zaś wycieńczonymi chłopcami zaopiekowała się Rosjanka przekazując ich następnie do Domu Dziecka, w którym pozostali do końca II wojny światowej.

Uczniowie podziękowali gościom za wzruszające i bezcenne pod względem historycznym opowieści wręczając im kwiaty.