Nietolerancji mówimy: NIE!

W minionym tygodniu uczennice klasy 3B przygotowały apel dotyczący tolerancji. Nasi uczniowie na lekcjach wychowawczych oraz z doradztwa zawodowego, rozmawiali o dyskryminacji (w szkole, miejscach pracy czy na podwórku), hejcie oraz wszelkich wrogich postawach, z jakimi niestety czasem każdy z nas się spotkał. Przygotowali również plakaty, wyrażające sprzeciw takim zachowaniom. Nasz apel był ogólnym przedstawieniem, czym charakteryzuje się szeroko pojęta nietolerancja oraz jak z nią walczyć. Chcieliśmy uświadomić wszystkim gimnazjalistom, że nawet niewinne, uszczypliwe komentarze w Internecie mogą być tragiczne w skutkach, a brak akceptacji dla drugiej osoby, tylko dlatego, że jest różna od nas, jest u nas w szkle nie do przyjęcia. Chcemy swoim przykładem pokazać, że każdemu człowiekowi należy się szacunek i traktowanie dokładnie tak, jak sami chcemy być traktowani. Zaproponowaliśmy wszystkim przepis, ułatwiający bycie życzliwym i tolerancyjnym i zachęcamy każdego, aby się do niego stosował: „Wziąć dwanaście miesięcy, obmyć je dobrze do czysta z goryczy, chciwości, pedanterii i lęku, i podzielić każdy miesiąc na 30 lub na 31 części, tak, żeby starczyło zapasu akuratnie na cały rok. Każdy dzionek przyrządza się oddzielnie, biorąc po jednej części pracy i dwie części wesołości i humoru. Dodać do tego trzy kopiaste łyżki optymizmu, łyżeczkę tolerancji, ziarenko ironii i szczyptę taktu. Następnie masę tę polewa się obficie miłością. Gotowe danie ozdobić bukiecikami małych uprzejmości i podawać je codziennie z pogodą ducha i porządną filiżanką ożywczej herbaty”.