Sybiracki wagon pamięci

Żywa lekcja historii nie jest obca naszym uczniom. Po raz kolejny w tym roku szkolnym mogli w takiej uczestniczyć dzięki wystawie Muzeum Oręża Polskiego w naszym mieście. „Sybiracki wagon pamięci” to ekspozycja poświęcona masowym wywózkom i deportacjom Polaków podczas II wojny światowej w głąb Związku Radzieckiego, m.in. na Syberię i do Kazachstanu. Głównym eksponatem tej wystawy jest sam wagon, który trafił do kołobrzeskiego muzeum dzięki mieszkańcowi miasta. Kołobrzeżanin poinformował o jego stacjonowaniu na bocznicy przy ul. Solnej. Dzięki pracom przeprowadzonym przez pracowników muzeum, ustalono, że wagon służył do przewozu ludzi, przeszedł renowację w latach 50-tych, a jego powstanie datuje się na 1909r. Dzięki zaangażowaniu wielu osób i instytucji, udało się uratować ten niezwykle cenny zabytek i pozyskać go do zbiorów Muzeum Oręża Polskiego. Organizacja wystawy pt. „Sybiracki wagon pamięci” to świetna okazja do przedstawiania uczniom historii tragicznych wydarzeń i losów wielu ludzi, również mieszkańców Kołobrzegu, a także do kultywowania pamięci o nich.
Do realizacji tej misji przyczynił się również konkurs zorganizowany w czerwcu bieżącego roku przez Związek Sybiraków Koło Terenowe w Kołobrzegu pt. „W drodze do Polski”. Prawdziwa rodzinna historia przedstawiona przez naszych uczniów Macieja Jartyma i Wojciecha Klusa spełniła formalne wymogi i zdobyła uznanie jury. Miło nam poinformować, że chłopcy zdobyli II miejsce w konkursie.