Wycieczka szkolna 27.09.2018r

Szkoła to przede wszystkim miejsce zdobywania wiedzy w ławkach. Ale najbardziej lubianą przez uczniów formą lekcji jest wycieczka. Nasi gimnazjaliści mogli wczoraj w takiej uczestniczyć. Wybraliśmy się z niemalże 1/3 naszych uczniów na cały dzień do Gdyni i Gdańska. Pierwszy punkt wycieczki był niemałą atrakcją dla wszystkich. Pojechaliśmy bowiem do Centrum Nauki „Eksperyment” w Gdyni, jednego z pierwszych centrów nauki w Polsce. Wizyta w tym niezwykłym miejscu pozwoliła na efektywne przyswajanie wiedzy, pomogła zrozumieć otaczające procesy, a także pobudziła ciekawość świata. Stanowiska w „Eksperymencie” są zaprojektowanie interaktywnie, aby zwiedzający mogli w bezpieczny sposób, samodzielnie, wykonać różne doświadczenia i badać zjawiska zachodzące w przyrodzie. Uczniowie mogli m.in. przekonać się, jak to jest poruszać się na wózku inwalidzkim, pokonując przeszkody architektoniczne, zobaczyć pod mikroskopem skład tkanek czy kości, dowiedzieć się, dlaczego zwykłe wahadło jest tak fascynujące oraz wypróbować swoich sił jako przyszli kierowcy w symulatorze jazdy samochodem.
Po emocjach związanych z pobytem w tym fascynującym miejscu, przyszedł czas na lekcję historii. Nasza grupa pojechała do Gdańska, aby zobaczyć wystawę w niedawno otwartym Muzeum II Wojny Światowej. Sercem tego miejsca jest wystawa główna, licząca niemalże 5 tys.m2, co plasuje ją na podeście największych wystaw muzealnych świata. Dodatkową ciekawostką jest jej lokalizacja– 14 metrów pod ziemią. Wystawa to opowieść o wojnie- jej genezie, skutkach i tragicznym przebiegu, o ofiarach i sprawcach, bohaterach i zwykłych ludziach, o sprzęcie wojennym i przedmiotach codziennego użytku, a także o tym, co się działo na świecie po jej zakończeniu. Jej walorem jest także odejście od koncepcji ekspozycji planszowej w stronę ekspozycji przestrzennej, tworząc bogatą i zróżnicowaną scenografię, co pozwoli naszym uczniom zapamiętać ją na długi czas i z pewnością ułatwi przyswajanie wiedzy z tej tematyki na lekcjach historii w szkole.
Zwieńczeniem naszego pobytu był czas wolny dla uczniów, który mogli spożytkować spacerując zakamarkami miasta, próbowaniem lokalnych potraw czy po prostu oddając się refleksji o minionym, inaczej niż zazwyczaj, szkolnym dniu.
Koszt wyjazdu został dofinansowany z Miejskiego Programu Profilaktyki.