Wystawa w GSW

W piątkowy wieczór 4 marca członkowie szkolnego koła artystycznego uczestniczyli w kolejnym już wernisażu wystawy w murach kołobrzeskiej Galerii Sztuki Współczesnej. Na jej ścianach zawisły prace dwóch artystów fotografików: Wojciecha Woźniaka i Marcina Sautera.

P. Woźniak to nie tylko fotograf ale także muzyk (z racji koncertu swojego zespołu w Olsztynie , którego jest założycielem i basistą, niestety nie mógł uczestniczyć w wernisażu) w obiektywie swojego aparatu postanowił utrwalić człowieka. W pierwszym cyklu prezentowanych fotografii pokazuje bliskie relacje człowiek – zwierzę zawarte w prostych codziennych rytuałach – tak też zatytułował ten cykl „Codzienne rytuały”. Drugi cykl „Duże pokoje” to opowieść o mieszkańcach jednego z bydgoskich mrówkowców i prezentacja ich domowego zacisza, które często nie zmieniło się od 40 lat od momentu gdy wprowadzili się do tego miejsca. Wśród zgromadzonej publiczności wiele tych fotografii przywołało wspomnienia domu rodzinnego, było swego rodzaju déjà vu.

Fotografie p. Sautera zatytułowane „Smutek podróży” Tadeusz Sobolewski w katalogu do wystawy określił jako „wybitnie filmowe”. To właśnie film obok fotografii jest dziedziną, której się poświęcił – w latach 90-tych był fotoreporterem Gazety Wyborczej, a obecnie jest wykładowcą w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy, której jest absolwentem. Wiele z prezentowanych zdjęć to kadry z  dwóch filmów jakie zostały zaprezentowane w czasie otwarcia kołobrzeżanom.

Pierwszy to czarno – biały 7 minutowy „Rodnik”  opowieść o jedynych mieszkańcach wyludnionej, zniszczonej przez wojnę wsi na południu Górskiego Karabachu – starszej kobiety i jej syna, których jedynym zajęciem jest suszenie ogromnych ilości orzechów w ruinach domu aby móc potem je sprzedać w dolinie w miasteczku.

Drugi to film dokumentalny „Hawakati”, którego ducha porównano do twórczości Ryszarda Kapuścińskiego. Reżyser wyruszając na poszukiwanie istniejących w kulturze arabskiej tytułowych prawdziwych opowiadaczy prezentuje świat krajów Bliskiego Wschodu, jego kulturę, tradycję piękno, mieszkańców, a który utraciliśmy przez rozgrywający się obecnie konflikt syryjski (film powstał w 2011r.). Oba filmy stały się pretekstem do dyskusji publiczności z ich autorem.

Zachęcamy do obejrzenia  wystawy.